Atopické trápení

Atopické trápení

Objevily se na pokožce vašeho dítěte nehezké šupinaté a svědivé flíčky? Může to být cokoli od potniček až po atopický ekzém, který postihuje nejčastěji ty nejmenší.

Nemůžete jej přehlédnout -u kojenců se objevují ložiska především na obličeji, krku, ale i po celém těle.

Jsou to většinou zánětlivá až mokvající ložiska, která dítěti způsobují silné svědění. Takové dítě je pak plačtivé, neklidné a budí se ze spaní. Budiž vám útěchou, že ve většině případů tento druh ekzému během dospívání zmizí.

PŘÍČINY ONEMOCNĚNÍ

Atopický ekzém postihuje asi 10-15 % naší populace a v 60 % vzniká již v prvním roce života. Ve 30 % se objeví mezi 1. a 4. rokem. Jeho prognóza je však dobrá – kojenecký ekzém často ve věku tří až pěti let vymizí, ale ve většině případů se z těchto „ekzémových dětí“ stanou ve školním věku pyloví alergici či dokonce astmatici. Kromě genetických vlivů, které hrají samozřejmě prim (pokud jste vy nebo váš partner ekzematici, pak je 75% pravděpodobnost, že se u vašeho dítěte atopický ekzém také objeví), mohou za ekzém i vnější vlivy, jako je prašné prostředí, zvířecí alergeny, nevhodné oblečení, ale i stres, dráždivé látky, kosmetika či roční období. U kojenců může být příčinou také přecitlivělost na bílkovinu kravského mléka, u větších dětí na lepek, sóju, ryby, ořechy, čokoládu, kakao nebo citrusy.

JAK HO LÉČIT

Léčba může trvat dlouho, protože samotný ekzém je velice nevyzpytatelný – může trvat řadu let a často se střídat s obdobím zlepšení či vymizením se stavy naopak zhoršenými. Léčení je vždy individuální a měl by se na něm podílet nejen pediatr, ale také kožní lékař a alergolog. Základem je promašťování kůže, třeba několikrát denně (modrá Indulona, Excipial, Libomase atd.), vhodné jsou i koupelové oleje (Balmandol, Balneum hermal, Linola). Při zhoršení je vhodné podávat na mokvající kůži obklady se slabým hypermanganem či Jarischovým roztokem. Pokud už je ekzém infikovaný, je nutné nasadit dehtové masti nebo kortikoidní masti a krémy. Ty by se ale neměly podávat dlouhodobě, protože hrozí ztenčení kůže a drobné jizvičky. Většinou se užívají při zhoršení 1-2x denně v tenké vrstvě. Jakmile se stav zlepší, vysaďte je. Existuje i nová skupina lokálních léků bez kortikoidů s dobrými účinky, ale je drahá a léčba je vždy v rukou dermatologa. Tyto léky jsou vhodné pro malé děti a určeny jsou zejména pro oblast krku a obličeje. Zkuste přidat dítěti do stravy více vitaminů A, D, dobrá je též fototerapie nebo pobyt u moře.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *