Proč do jídelníčku zařadit klíčky

Proč do jídelníčku zařadit klíčky

Právě v zimním období jsou klíčky velmi cenným doplňkem naší stravy. Nejvhodnějším postupem je jejich pěstování doma, jedině tak máme zaručenou kvalitu. K naklíčení není zapotřebí složitých postupů a naklíčí nám skoro všechno – pohanka, čočka, fazole, hrách, vojtěška i sójové boby a různé druhy obilovin.

Obilné klíčky jsou nejcennější částí celého zrna, poněvadž obsahují nejvíce stopových prvků. Například zinku mají 4x více než bílá mouka, vitaminu E dokonce 9 x.

Co obsahují klíčky?

– Obsahují velké množství železa, které tělo potřebuje aby nebylo anemické.
– Jsou bohaté na hořčík, vápník a křemík, tyto prvky chrání hlavně naše srdce, svaly a kosti.
– Klíčky obsahují rostlinné bílkoviny pro stavbu tkání a buněk celého těla.
– Jsou zásobárnou vitaminu E, nenasycené mastné kyseliny, které ošetřují naše cévy, tepny a žíly, srdce, pomáhají zkvalitňovat pokožku, vlasy a nehty.
– Dále jsou bohaté na vitaminy skupiny B, ty se starají o mozek, krev, pokožku, nervový systém a srdce.
– Klíčky jsou také výborným zdrojem bílkovin – proteinů. Obsahují též lysin a další aminokyseliny, chróm, lithium.
– Jsou cenné na velký obsah tříslovin – celulóz, jenž upravují funkci zažívacího traktu.
– Nezanedbatelný je i obsah draslíku, který je pro krásu, výborně posiluje svaly a nedovoluje jejich měknutí.

Rady, jak naklíčit klíčky

PŠENICE, ŽITO, OVES
Tyto obiloviny se dopředu namáčí na 12 hodin. Ze semen získáme dvojnásobek klíčků. Jako klíčky se dají použít již po 4 dnech.

SEMENA VOJTĚŠKY
Musí se dopředu namáčet asi 9 hodin. Z použitých semínek získáme zhruba desetinásobek klíčků. Jsou vhodné ke konzumaci od čtvrtého dne.

Všechny DRUHY ČOČKY
By se měly dopředu namáčet asi na 12 hodin Z jednoho dílu čočky získáme zhruba 6 dílů klíčků. Mohou se nechat klíčit ve sklenici či květináči nebo speciálních klíčících miskách. Ke konzumaci jsou vhodné již 3 den. Ve staročeské kuchyňi se naklíčené čočce osmahnuté na cukru říkalo pučálka.

ADZUKI
Adzuki připomínají malé červené fazole, které se pěstují hlavně v Asii. Musí se předem namáčet na dobu 12 hodin. Z 1 dílu fazolí získáme 4 díly klíčků. Ke konzumaci jsou vhodné již po 4 dnech.

POHANKA
Pohanka klíčí velmi dobře. Semena se namáčí na dobu 10 hodin. Z 1 dílu semen získáme 8 dílů klíčků. Pohanka je vhodná ke konzumaci již 2 den, pokuď ji necháme déle klíčit, je dosti nahořklá.

Kde klíčit?

Nejlepší nádobou pro klíčení jsou speciální klíčící misky, které se běžně prodávají. Pokud je ale doma nemáte a chcete začít s klíčením jsou i jiné metody.

VE VODĚ:
Semena dobře klíčí i ve vodě. Musíme je předem namočit (viz nahoře) nejlépe do sklenice se širokým hrdlem. Ráno vodu slijeme a semena dobře na sítku opláchneme. Další dny se musí důkladně oplachovat až 3 x za den. Semena nemusí přímo ve vodě ležet, ale musí být stále vlhká. Přes sklenici uvážeme gázu, ta nám usnadní oplachování a dáme ji na temné místo. Jestliže se do třetího či čtvrtého dne rozvinou listy klíčků, můžeme je začít konzumovat nebo můžeme sklenici již postavit na světlo, aby zazelenaly.

V KVĚTINÁČI:
Na tuto metodu klíčení je nutno použít čistý a nejlépe platový květináč s dírou na dně. Přes dírku postavíme čistou gázu. Potom namočíme semena do květináče a přikryjeme talířem a zase 3 x denně proplachujeme na sítku. Až se nám objeví klíčky, nahradíme talíř průhlednou potravinářskou fólií, aby zazelenaly.

Klíčky jsou opravdu cenné, měly by se stát běžně konzumovanou potravinou pro prevenci a léčbu na všechny typy onemocnění.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *