A podle čeho si vybíráte toaletní papír vy?

A podle čeho si vybíráte toaletní papír vy?

Ve škole se naučíme rozpoznávat slovní druhy, řešit kvadratické rovnice nebo pojmenovat řeky ve Francii. Nikdo nás však nenaučí věci potřebné v běžném životě. A kolikrát selhává i rodina. Dal vám někdy někdo školení, jak si vybrat toaletní papír? Pojďme se na to podívat trochu ze zdravotního hlediska.

Možnosti jsou zdánlivě nekonečné. Musíte se rozhodnout, kolik vrstev potřebujete, jakou vůni, zda stojíte o potisk, bílý papír či recyklovaný atd.

Základem je počet vrstev. Ale kolik?

Obvykle se setkáte s papíry jednovrstvými až čtyřvrstvými. Čím více vrstev, tím je papír silnější, měkčí, pevnější a také savější. Z vlastních zkušeností možná znáte dvouvrstvé toaletní papíry z veřejných toalet, firem, škol, restaurací a jiných podniků. Častokrát jde o papíry Jumbo ze 100% celulózy (viz https://www.jarico.cz/toaletni-papiry-jumbo-role-katskup17020.php) a bez parfemace. Jsou v pořádku, ale tolik nesají, takže pokud jste například doma zvyklí toaletním papírem utírat rozlité mléko na podlaze či jiné nečistoty, pořiďte více vrstev.

Recyklovaný a panensky bílý papír

Můžete-li, preferujte ten recyklovaný. Proces recyklace je příznivý pro naši planetu. Většina toaletních papírů není ze 100% recyklovaného papíru, ale i část se počítá. Papír lze obecně recyklovat čtyřikrát až šestkrát, než vlákna příliš zeslábnou.

Recyklovaný papír často nebývá úplně bílý, neměli byste to ovšem brát jako známku nedostatečné kvality, ba naopak. Bílé papíry jsou bělené uměle, obvykle chlórem. Elementární plynný chlór produkuje dioxiny, jež mohou být zdraví škodlivé a také poškozují životní prostředí. Pokud tedy bělený papír, měl by být bělený oxidem chloričitým.

Potisk a vůně jsou jen dekorace

Potisk je možná fajn, s parfemací však buďte opatrní. Nápad provonět si toaletu papírem je hezký, nicméně máte-li citlivou pokožku, parfemace papíru by vám mohla dělat problém. Právě proto se ve veřejných prostorách obvykle používají papíry bez parefmace, jako již zmiňovaný papír Jumbo. Ten koupíte v e-shopu Jarico.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *