Bolest hlavy, příznaky a léčba

Bolest hlavy, příznaky a léčba

Příznaky bolesti hlavy

– tupá, pulzující, bodavá nebo škubavá bolest – jednostranná či oboustranná – v čelní nebo týlové oblasti hlavy
– časté vyzařování bolesti do jiných částí těla, zejména do šíje a ramene
– průvodními příznaky může být bolestivá přecitlivělost na světlo, nevolnost, zvracení nebo (při migréně) poruchy vidění
– bolesti se často projevují záchvaty.

Tupě bolestivý tlak s pocity bušení v hlavě je často důsledkem nízkého krevního tlaku v cévách mozku. Bolesti hlavy většinou přicházejí po infekcích nebo je doprovázejí. U žen se často objevují bolesti hlavy během menstruace. Citlivost na počasí, stres, přetížení, hlad, nadměrná únava, nedostatek kyslíku nebo nadměrné požití některých pochutin (alkoholu, nikotinu) mohou být příčinou stejně tak jako psychické problémy. Bolesti hlavy může způsobit i malý příjem tekutin.

Léky proti bolestem (analgetika) jako acetylsalicylová kyselina – aspirin – mohou sloužit jako nouzové řešení. Ale rozhodně problém nevyřeší.

Léčení ovocem, zeleninou a bylinkami

Běžné prostředky proti bolestem hlavy působí jako tzv. tlumiče syntézy prostaglandinu, brání produkci určitých tělesných mediátorů nebo hormonů, odpovídajících za pocity bolesti. Účinky takových mediátorů potlačují rovněž rostlinné, mnohonásobně nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy například v sóje a výrobcích z ní, olivách, avokádu a rostlinných olejích. Důležité je přestat používat živočišné tuky!

Vitamín C (v čerstvém ovoci a zelenině) je nejdůležitější přírodní antihistaminový prostředek. Vitamín C blokuje vylučování této bílkovinné látky vyvolávající záněty tzv. žírných buněk ve stěnách cév.

Je důležité i zvýšit přísun hořčíku a vápníku (nachází se zejména v různých natích zeleniny – cibule, celeru, petrželky, pažitky).

Z bylinek pomáhají meduňka, levandule, routa.

Vhodné je i zapálit si aromalampu s levandulovým olejem (musí být 100% přírodní!), uvolnit se a zhluboka dýchat.

Dělejte si poznámky

Každý druh bolesti hlavy má poněkud jiný charakter a příčiny bolestí mohou být velice rozdílné. Pokud se bolesti hlavy opakují častěji, je vhodné si co nejpodrobněji zaznamenávat okolnosti. Zapisujte si proto tyto údaje:

– kdy a jakým způsobem se bolest projevila
– kdy dosáhla vrcholu
– jak dlouho trvala
– jakým způsobem odezněla

Tak se dá snáze vysledovat, zda bolest nemá souvislost či není časově shodná s určitými zvyklostmi (např. Stravovacími návyky, televizí, jízdou v autě..). Prověříme si, zda příčinou není alergie na potraviny (mléko, vejce, lepek, ryby) nebo jiné substance (prach, pyly, laky a ředidla). Příčinou může také být porušený rytmus spánku stejně jako neustálý hluk, starosti a problémy.

Co je a není migréna

Úporné bolesti hlavy nemají nic společného s migrénou, jejich příčiny jsou často psychického rázu (deprese, nevybitá agrese, vyčerpání). Teplo a lehká masáž šíje může bolest zmírnit. Migréna se projevuje většinou silnou ochromující bolestí v jedné polovině hlavy. V těžkých případech je provázena nevolností, zvracením a poruchami zraku.

Jídlo, pití a bolesti hlavy

K dobrým preventivním opatřením proti bolestem hlavy patří konzumace malých jídel v pravidelných intervalech, což omezuje vliv kolísání hladiny cukru v krvi. Bolestí se někdy lze zbavit i pouhou změnou skladby jídelníčku. Bolení hlavy z dehydratace zejména v horkém prostředí a při tělesné námaze předejdeme i pitím velkého množství vody.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *