Čím dál častější onemocnění, celiakie – nesnášenlivost lepku

Čím dál častější onemocnění, celiakie – nesnášenlivost lepku

Lepek – je vlastně bílkovina v moučném prášku obilného zrna, která vzniká po odstranění škrobu. Lepek je toxický pro osoby, které jej nesnášejí. V lepku se nachází dva druhy bílkovin – gliadiny a gluteniny. V pšenici se tyto škodlivé látky jmenují gliadiny, v žitu sekaliny, v ječmeni hordeiny a ovsu aveniny. Poškození střevní sliznice může způsobit už velmi malé množství lepku – 0,1 gramu, což odpovídá kousku pšeničného chleba. Například v jedné porci normálních těstovin máme 8 gramů lepku a v krajíci pšeničného chleba se nachází 6 g lepku.

Celiakie – tedy nesnášenlivost lepku je celoživotní onemocnění. S touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznic tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky.

V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje a tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Typickými příznaky jsou průjmy, plynatost, křeče, pokles hmotnosti a únava. Takové postižení může být příčinou chudokrevnosti a neplodnosti.

Tato porucha se může projevit kdykoliv během života. U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy po té, co jim je podána první kašička s lepkem. Děti začnou trpět průjmy, silnými bolestmi v podbříšku, které se jim postupně nafukuje. K tomu se přidá i ztráta chuti k jídlu, únava, mrzutost a nadměrná přecitlivělost.

Kvůli těmto komplikacím v raném věku se dětem do jednoho roku nedoporučuje strava obsahující lepek. U starších dětí a u dospělých může tato nemoc propuknout například po zátěži (těhotenství, nemoc).

Jestliže se u postiženého potvrdí celiakie je nutné nasadit celoživotní bezlepkovou dietu. I když je léčba relativně jednoduchá, vyžaduje stoprocentní ukázněnost a vyřazení pro tělo nesnášenlivých potravin. Naštěstí v dnešní době je obrovský výběr výrobků, které neobsahují lepek. Abychom si byli opravdu jistí, musí mít výrobek na etiketě obalu značku – překřížené obilí. Intolerance lepku je často spojena s další nesnášenlivostí a to většiny mléčných výrobků, protože poškozené klky sliznice tenkého střeva neuvolňují enzym laktátu, který rozkládá mléčný cukr. Bez problémů však lze konzumovat výrobky z ovčího či kozího mléka.

Bezlepková dieta

CO SE NESMÍ:
– zákaz konzumace ? pšenice a výrobků z ní (ani semolina, špalda, bulgur, pšeničné klíčky)
– žito
– ječmene
– ovsa
– alkohol vyráběný z obilí
– lepek mohou obsahovat i lepidla na obálkách, zubní pasty, kosmetické výrobky, umělá barviva a vůně, léky hlavně projímadla.

Dále je nutné dát si pozor na různé druhy másel a margarínů, džemy, cereálie, různé druhy dressingů a omáček (sójová, rybí..), majonézu, zmrzlinu a nanuky, instantní potraviny (polévky, omáčky..) a některé druhy kořenících přípravků.

Co se může

– pohanka
– proso
– amarant
– quinoa
– rýže, nejlépe basmati
– kukuřice
– z rostlinných olejů – slunečnicový, ale nejlépe olivový
– luštěniny (fazole, cizrna, čočka a sója)
– mouky – sójová, amarantová, rýžová či kukuřičná

Nemocní celiakií by měli konzumovat hodně ovoce a zeleniny a to ihned po stanovení diagnózy. Obvykle jim totiž chybí zejména vitaminy skupiny B (nejvíce B6 a B12), vápník a vitamin D a hlavně železo.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *