Jak používat a starat se o své roušky?

Jak používat a starat se o své roušky?

Vzít si na sebe každý den tu stejnou roušku rozhodně není zodpovědným a ohleduplným respektováním povinnosti nosit nějakou ochranu úst a nosu. Stejně důležité, jako je vůbec používat, je umět s nimi zacházet a patřičně se o ně starat. Jak tedy nejlépe na to?

Platí, že s rouškou bychom měli manipulovat co nejméně. Když už ji potřebujeme sundat či obléknout, dotýkáme se výhradně šňůrek, nikoliv těla samotné roušky. Před každou manipulací s rouškou a také po ní by mělo následovat důkladné umytí (či dezinfekce) rukou. Obecně se nezmýlíte, pokud se o zakoupené roušky se budete starat tak, jak v návodu uvádí jejich výrobce.

Důležité je také roušky správně skladovat. Čisté i použité vždy přenášejte odděleně ve vlastním igelitovém či jiném sáčku. Snažte se minimalizovat jejich kontakt s jakýmikoliv jinými předměty. Že si sundáte použitou roušku a odhodíte ji do batohu či strčíte do kapsy, tak zodpovědné jednání nevypadá.

Bavlněné roušky

Bavlněné roušky, ať už podomácku vyrobené z látky a dalšího příslušenství, které vám v dnešní době poskytne internetová galanterie, rozhodně nelze nosit po celý den. Čím déle je nosíme, tím menší je jejich funkčnost. Maximální doba, po kterou bychom je měli mít přes ústa, jsou zhruba 4 hodiny. Vyměnit roušku je potřeba také, když výrazněji zvlhne.

Bavlněné roušky po použití buď vyperte, nebo vyvařte ve vodě. Perte je vždy odděleně od ostatního prádla. Po jedné z těchto tepelných dezinfekcí je důležité roušku ještě přežehlit.

Jednorázové ústenky

Ústenky neboli chirurgické roušky jsou opravdu pouze na jedno použití. Vydrží po dobu několika málo hodin (typicky 2 nebo 3), poté je nutné je vyměnit. Použitou roušku vyhoďte do uzavřeného koše, ideálně ji ještě izolujte v uzavřeném igelitovém sáčku. Podobně se chovejte k jednorázovým nanorouškám a respirátorům. Jediný rozdíl je v tom, že jsou účinnější po delší dobu, podle výrobce 8-12 hodin.

Antivirové šátky

Šátky vyrobené z nanovláken jsou hitem posledních týdnů a měsíců. Jsou velmi pohodlné na nošení, svými vlastnostmi se rovnají nanorouškám a především je lze nosit opakovaně. Opět u nich platí, že byste měli minimalizovat manipulaci s nimi. Vydezinfikujete je praním, svoji funkčnost si zachovávají i po několika desítkách pracích cyklů. Šátky, stejně jako všechny typy výše zmíněných roušek, můžete nakoupit na e-shopu Mikaton.cz.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *