Méně známé druhy borůvek

Méně známé druhy borůvek

Rádi pěstujete na svých zahrádkách různé druhy ovoce? Právě tyto plodiny jsou obvykle nenáročné, hodí se pro ekologické pěstování, poněvadž je téměř vůbec nenapadají škůdci a nepotřebují chemické přihnojování. Prosím – nechejte se inspirovat:

BORUVKA KANADSKÁ (Vaccinium corymbosum)

Plody kanadské borůvky jsou právem zařazovány mezi velmi zdravé ovoce. Obsahují především vitaminy, minerální látky a barviva, jenž posilují imunitu, výborně působí proti křečím a průjmům, pomáhají při léčbě cukrovky, revmatismu a dny. Každý člověk by měl sezóně sníst alespoň 1 kilogram čerstvých borůvek pro detoxikaci organismu a doplnění výživných látek.

Keře dosahují výšky od 1 do 1,5 metru. Plody jsou světle až sytě modré s tužší nasládlou dužinou. Plody mají všestranné využití jak pro přímou konzumaci, tak pro zpracování. Plody sklízíme od začátku července do konce srpna. Jsou oblíbené zvláště u dětí.

Borůvka kanadská vyžaduje kyselou půdu (od 3,5 do 4,5 pH) a dostatek vody. Nemáte-li zahradu je pro vás dobrou zprávou, že tento druh borůvek se dá úspěšně pěstovat i ve velkých nádobách (objem alespoň 45 litru) například na balkonech. Ale musíte pamatovat na pravidlo – čím větší nádoba, tím větší úroda a ještě nesmíte zapomenout rostliny v zimním období hodně polévat, aby nevymrzly. Tento druh borůvek je velmi odolný proti mrazu, takže se dá s úspěchem pěstovat i v chladnějších oblastech.

AMELANCHIEROVA BORUVKA – MUCHOVNÍK (Amelanchier alnifolia)

Plody muchovníku obsahují hlavně vitamin C, B2, A, E. Dále jsou známé pro obsah velmi účinných látek, které silně posilují organismus a při pravidelné sezónní konzumaci mohou být prevencí proti civilizačním chorobám. Dužina těchto borůvek je šťavnatá a má příjemně sladkou chuť.

Amelanchier je keř, který dorůstá do výšky 2 metrů. Je velmi odolný proti mrazu. V zimě snese i – 40 st. Celsia. Mladé rostlinky začínají plodit již druhým rokem. Průměrná úrodnost na jeden keř je zhruba 9 – 12 kilogramů. Muchovník rozkvétá v již od dubna, plody dozrávají od poloviny června do poloviny července.

Muchovník roste dobře v každé půdě, opravdu je velmi nenáročný. Ale při výsadbě nové rostlinky je lepší dát do jámy trochu kompostu a dobře zalévat.

ZIMOZLEZ KAMČATSKÝ (Lonicera kamchatica)

Toto ovoce patří mezi relativně nové druhy na našich zahradách. Botanicky se neřadí mezi borůvky, ale jeho plody se jim velmi podobají, proto je nesprávně označován za kamčatskou borůvku.

Zimozlez dorůstá do výšky 2 metrů. Velkou předností tohoto ovoce je to, že plodí již od druhé poloviny května, ještě dříve než jahody či třešně. Plody vypadají jako protáhlá, hrbolatá modročerná borůvka a mají sladkou chuť.

Rostlina nevyžaduje kyselou půdu, pěstuje se podobně jako rybíz. Má velmi krátkou vegetační dobu. Koncem července jí začínají osychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *