Prvosenka jarní – Petrklíč (Primula veris l.) jako lék

Prvosenka jarní – Petrklíč (Primula veris l.) jako lék

Prvosenka jarní nebo-li petrklíč je známým symbolem jara. Málo kdo však ví, že je i výbornou léčivkou. Podle lidového rčení vyrostla prvosenka na místě, kde si svatý Petr odložil své klíče, podle toho dostala lidové jméno petrklíč.

Petrklíč je 1/4 metru vysoká trvalka s kratším válcovitým oddenkem a mnoha drobnými kořínky. Listy má podlouhle vejčité a jejich čepel je na okraj vroubkovaná. Stvol je jemně pýřitý a nese na vrcholku jednoduchý okolík žlutých květů, rozkvétajících v dubnu a květnu. Plodem je jednopouzdrá tobolka. Daří se mu ve vlhčích, slunných místech. Obvykle je k vidění na lesních mýtinách a stráních. Rostlina je částečně chráněna, to tedy znamená, že se smí trhat pouze nať s květem, kořen ne.

Léčivou drogou je květ s kalichem a také list. Různě šlechtěné zahradní druhy petrklíčů nemají žádné léčivé účinky a k užívání se nehodí. Droga obsahuje vitamin C, kyselinu křemičitou, sacharidy, saponiny, glykosidy, flavonoidy.

Prvosenka je jarní bylinka, která se hodí k léčení dýchacích orgánů. Obsahuje saponin, který ředí hleny, zlepšuje jejich vykašlávání a tlumí kašel. Takže petrklíč je vhodný k léčbě chřipek, nachlazení, astmatu a pomáhá i při suchém dráždivém kašli. Navíc působí močopudně, tlumí záněty, přispívá k rozpadu močových kamínků. Její další dobrou vlastností jsou uklidňující účinky, pomáhá při stresu, neurózách, nespavosti, migréně a je také mírné srdeční tonikum.

Na kašel

Květy petrklíče rozmačkáme, zalijeme trochou vody a přidáme hodně cukru (nejlépe třtinového) nebo medu. Pokud použijeme cukr necháme vodu odpařit a dostaneme chutné petrklíčové bonbóny.

Prevence respiračních onemocnění

Potřebujeme: 1 polévkovou lžíci květu a listu
Postup: bylinku přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a pijeme 3x denně 3 šálky po dobu 1 měsíce.

Směs na zápal prudušek

Potřebujeme: květ prvosenky, list jitrocele, květ divizny 1:1:1
Postup: 2 lžíce této směsi zalijeme ½ litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Zcedíme, přelijeme do termosky a popíjíme během celého dne. Kúra by neměla trvat déle než 10 dní.

Kúra proti nespavosti

Potřebujeme: 100 g petrklíče, 50 g levandule, 20 g třezalky, 20 g chmelu, 10 g kořene kozlíku
Postup: Vše dobře promícháme. 2 čajové lžičky této směsi přelijeme 2 dcl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat, potom přecedíme. Těsně před spaním tento teplý odvar přislazený medem vypijeme.

Prvosenka je vhodná i do nejrůznějších kombinací, hodí se s kořenem lékořice, natí bazalky, plodem anýzu, listem podbělu, květem divizny, listem jitrocelu. Droga není toxická, ale nemělo by se překročit dávkování, protože obsahuje hodně saponinů a to by mohlo dojít k průjmům a zvracení. Toto hrozí spíše u čerstvé drogy u sušené tento výskyt klesá.

K dostání je i homeopaticky naředěná tinktura z petrklíče. Je vhodná při potížích se sliznicemi, dýchacími cestami, srdíčkem a jako celkové tonikum. Užívá se 3x denně po 5 kapkách kolem 6 týdnů.

Květy prvosenky se hodí do přísad k inhalacím, koupelím a dalším nemocem, při kterých je prospěšné uklidnit organismus i zevně.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *