Reality na prodej – Máte jasno v tom, jestli si chcete pořídit byt či dům?

Reality na prodej – Máte jasno v tom, jestli si chcete pořídit byt či dům?

Rozhodli jste pro výběr některé z realit na prodej? V tom případě jistě uvažujete nad tím, jestli pro vás bude vhodný dům či byt. Na úvod je vhodné zmínit, že toto rozhodnutí je zcela individuální a mělo by vycházet z vašeho očekávání a potřeb všech členů domácnosti. Pokud jste bezradní a nemůžete se rozhodnout, nechte se inspirovat tipy níže a zjistěte, co vše při výběru zohlednit. V článku najdete také přehled hlavních výhod i nevýhod obou variant, které vám mohou rozhodování ulehčit.

Při pořízení reality na prodej jsou zcela zásadní vaše finanční možnosti

Za předpokladu, že chcete pořídit dům, který už stojí, počítejte s tím, že značná část vaší finanční rezervy padne na následnou přestavbu nebo rekonstrukci. Odpadají ale starosti s projektováním a zařizováním přívodu energií, vody apod. Celý proces bude samozřejmě i výrazně rychlejší.

Na druhou stranu, pokud se rozhodnete dům si postavit, sami můžete ovlivnit jeho konečnou podobu a vše si navrhnout podle vlastních představ a potřeb. Rozlohu, polohu, výšku i počet pokojů.

Při pořízení bytu si asi nevyberete místo, kde vám ho postaví. Takže když chcete do bytu, zkuste se nejdřív podívat na lokalitu, ve které se nachází. Je žádoucí, aby byla poblíž škola, lékař, obchod a podívejte se určitě také na dostupnost MHD, pokud nevlastníte auto. Stejně důležitou roli hraje i velikost bytu. Nerozhodujte se jen podle počtu pokojů, ale berte v potaz také celkovou rozlohu.

Investice spojené s vybavením

Byty s vybavením jsou většinou nabízené za vyšší cenu a samozřejmostí je také kauce v případě nájmu. Bez vybavení jsou sice levnější, ale zase máte větší možnost zařídit si ho podle svého uvážení. Podle mě, je nejlepší částečné vybavení. A to se může týkat i domu. Základ jako kuchyňská linka a základní spotřebiče jako pračka, lednička a trouba vám ušetří spoustu peněz.

Výhody rodinného domu

Pořídit si dům je velké rozhodnutí. Určitě v tomto ohledu myslíte především na rodinu nebo na vlastní klid. Nezbytnou součástí je pak zahrada. Říká se, že tam se většinou vyřádí spíše ženské pohlaví, ale já osobně znám i spoustu mužů, které hrabání se v hlíně uklidňuje. Nemusíte mít zrovna zahradu jako někde na zámku, ale i taková malá předzahrádka vám umožní pěstování pár kytiček. Také není úplně od věci mít si v létě kde sednout, něco ugrilovat nebo se opalovat. 

Výhodou rodinných domů je rozhodně jejich velikost. Obvykle mají tolik místností, že si zde každý z členů domácnosti najde svůj koutek. Rovněž máte vždy i dost místa pro návštěvy a nečekané nocležníky.

Byt v panelovém domě vám zajistí anonymitu, ale zároveň uslyšíte, kdo z vašich sousedů se zrovna dohaduje

V bytě tolik možností asi mít nebudete. Z okna sice před panelák vidět můžete, ale z takového devátého patra už půjde těžko rozlišit, co se tam děje. Na druhou stranu s bytem je mnohem méně starostí a odpadne vám i starání o zahradu.

Byt představuje určitou anonymitu. Nikdo neřeší s kým se vídáte a koho si vodíte domu. Z venku ani nikdo neuvidí, do kterého bytu se snažíte dostat.

Nevýhodou je, že je tam všechno slyšet. Takže když uslyšíte, že vám někdo bouchá do topení, máte dvě možnosti. Buď sousedy pozvete, nebo to můžete ignorovat.

Zařízení

Existuje spousta ideologií, podle kterých si byt nebo dům můžete zařídit, stejně jako existuje spousta stylů. Romantická Provence, venkovský styl nebo minimalismus. Na ukázky různých stylů se podívejte tady.

Samozřejmě můžete také oslovit bytového architekta, ale podle mě, je nejlepší, udělat si to podle sebe. Budete tam přece bydlet vy a ne architekt. Mějte doma dost světla a úložných prostorů. To si myslím, že je základ. A když se tam budete cítit pohodově a šťastně, tak jste vykouzlili ten pravý domov.

Co je pro vás při výběru budoucího bydlení tím nejdůležitějším faktorem?

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *