Pohyb seniorů a jeho zdravotní benefity

Pohyb seniorů a jeho zdravotní benefity

Stárnutí populace v Evropě, ale i jinde ve světě, je známým faktem. Je proto důležité cílevědomě podporovat zdraví u seniorů, což se pak samozřejmě projeví i na lepším fungování společnosti. S věkem ovšem přibývají různé zdravotní potíže, hlavně co se týče pohybového aparátu. Proto ne každá pohybová aktivita je vhodná taky pro starší lidi. Cyklistika naštěstí ano. V článku si proto řekneme něco o tom, jak tenhle sport pomáhá zlepšovat zdraví a pohyb u seniorů.

Proč je pohyb důležitý?

Pohyb je jednou ze základních a nejdůležitějších vlastností každého živého organismu. Představuje hlavní vnější projev funkcí těla, přičemž je zároveň taky prostředkem k dosahování životních cílů. Obecně se dá tedy říci, že jde o univerzální výrazový prostředek člověka a základ jakékoliv aktivní činnosti.

Ovšem co se týče zdraví, v současné době společnost trápí mnohé civilizační problémy. Většinou jsou spojené s digitalizací a konzumním způsobem života. A to samozřejmě láká k pasivní činnosti. Bohužel, nejen seniory, ale dokonce taky děti a mládež.

Přitom zde nepochybně platí, že pohybová aktivita prodlužuje život, oddaluje stárnutí, snižuje potřebu lékařské péče a oddaluje vznik závislosti, nebo nutnost hospitalizace. Zvláštní význam v tomhle směru mají hlavně pravidelné aerobní cvičení. U seniorů ale ne každá pohybová aktivita automaticky představuje taky vhodný způsob pro aerobní cvičení. Například je známo, že běh namáhá klouby. A také pochopitelně, ne každý senior je schopen normálního pohybu – je víceméně pohybově omezen.

Kromě plavání je proto u seniorů velmi dobrou alternativou na sportování cyklistika, která v sobě spojuje množství výhod. Hlavně dokáže odbourat problém s omezeným pohybem a sníženou mobilitou, kde elegantním řešením jsou například elektrické tříkolky pro seniory.

Věděli jste, že …

 … spotřeba kyslíku v klidu dosahuje u 70-letého seniora zpravidla pouze 60% kapacity 20 – 30-letého mladíka? Pohybovou aktivitou je ovšem možné dosáhnout opětovné zvýšení maximální spotřeby kyslíku a zlepšit vitální kapacitu plic.

Cyklistika a zdraví

Základním zdravotním benefitem pro seniory je skutečnost, že cyklistika dokáže zpomalovat stárnutí. Aerobní cvičení v podobě tohoto sportu také dokáže u starších lidí zvyšovat aktivitu bílé a šedé mozkové hmoty. Dokonce se často uvádí, že cyklistikou lze zabránit celkovému poklesu mozkové aktivity. A to je ve vyšším věku více než vítané, hlavně při různých neurodegenerativních onemocněních.

To samozřejmě ještě není všechno. Těch zdravotních výhod je daleko více. Proto jsme pro vás připravili přehledný seznam oblastí, kde se projevují pozitivní účinky cyklistiky ve vyšším věku:

  • zlepšení ukazatelů tělesné kondice – dechový objem, srdeční výdej…
  • úprava tlaku krve
  • snížení rizika ischemické choroby srdeční a srdečního selhání
  • úprava zastoupení tuku v krevním séru
  • zlepšení citlivosti receptorů na inzulín – dokonce s možností snížení inzulinové dávky
  • snížení úbytku kostní hmoty – zejména u žen po menopauze
  • snížení rizika pádů a zlomenin
  • zlepšení pohyblivosti a celkové funkčnosti kloubů
  • snížení bolestivosti v kloubech
  • zlepšení poruch močení – léčba inkontinence
  • snížení rizika rakoviny tlustého střeva, prsu, prostaty a konečníku
  • zlepšení kvality spánku, schopnosti učení a krátkodobé paměti
  • zmírnění symptomů poruch při rozvoji cévních uzávěrů
  • zvýšení metabolismu – tělo bude zvládat spálit více kalorií
  • udržování optimální tělesné hmotnosti
  • antidepresivní účinek a rozšiřování spektra sociálních kontaktů

Jak vidět, těch zdravotních benefitů cyklistiky na starší organismus je opravdu hodně. Dokonce firma Gommer, která je prodejcem tříkolek pro dospělé uvádí, že tenhle sport taky zlepšuje schopnost udržování rovnováhy a orientaci v prostoru.

Věděli jste, že …

 … pravidelná cyklistika zvyšuje hladinu takzvaného neurotrofického faktoru, který nám pomáhá chránit mozek před poškozením?

.

Problémy s pohybovým aparátem

U starších lidí je jedním z nejčastějších zdravotních problémů omezený pohybový aparát s častými bolestmi. Co v takovém případě? Jak zvýšit pohybovou aktivitu jednoduše a bezbolestně?

Ideálním řešením jsou například tříkolky pro seniory. Pokud je postižení větší, na trhu je možnost zakoupit taky tříkolku elektrickou – elektrický pohon výrazně pomáhá při pohybu. Elektrická tříkolka je ovšem vynikající taky pro zdravých seniorských začátečníků, protože usnadňuje trénink. To například pomůže v případě, kdy člověk není na fyzickou zátěž zvyklý.

Další velkou výhodou je, že tříkolky poskytují vysokou míru bezpečnosti a prakticky nulové riziko pádu. To ocení zejména senioři, kteří trpí osteoporózou. Zde každý pád může znamenat nebezpečnou zlomeninu. Senior si tak snadno dokáže procvičit ochablé svalstvo, které nedokáže vyvinout dostatečnou sílu na běžnou cyklistiku a nemusí se přitom bát úrazu.

Ani v případě částečného nebo úplného ochrnutí dolních končetin není nic ztraceno. V tom případě bude pro vas řešením tříkolka, kterou můžete ovládat ručně – princip ručního kola. Funguje stejně jako šlapací kolo, pouze při tom používáte ruky místo nohou.

Rada na závěr

Pokud máte během cyklistiky potíže s udržováním vzpřímeného hřbetu, vyzkoušejte lehokolo. Má totiž tu výhodu, že disponuje hlubokým a ergonomickým sedadlem. Proto zdravotně profitujete z nízkého těžiště (vyrovnaný hřbet) a zároveň je tu taky výhoda dobrého přehledu silničního provozu.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *