Úzkost není slabost. Lze úspěšně léčit a naučíte se ji zvládat

Úzkost není slabost. Lze úspěšně léčit a naučíte se ji zvládat

Psychické zdraví je stejně důležité, jako fyzické. V naší společnosti to bohužel často ještě takto nevnímáme a psychické problémy jsou bagatelizovány. Je to však velmi nebezpečný trend a nastavení mysli, protože pokud máte psychické potíže, nemusíte na ně být v dnešní době sami a donekonečna se s nimi trápit. V prvé řadě je důležité uvědomění si, že psychické potíže, mezi které nejčastěji patří různé úzkosti, nejsou vaším selháním. Jedná se o podobný problém, jako je třeba zlomená ruka, a tak není potřeba se za to stydět.

Nepříjemné pocity, které se prohlubují

Pacient, který trpí úzkostmi a ještě se neví, o co se jedná, typicky chodí od jednoho vyšetření k druhému, ale lékaři nedokáží nic zjistit. Hledá se totiž obvykle fyziologická příčina zdravotních problémů, která zde v případě úzkostných stavů jednoduše není. Pacient je zkrátka zdravý a velice snadno může být označen za simulanta. Většinou v začátku totiž není zřejmé, že se jedná o projevy úzkosti, které často doprovází panická ataka. Úzkost se může projevovat různými problémy, a to od chronického nachlazení, různých viróz a zánětů, svalového napětí, bolestí zad a hlavy až po poruchy spánku nebo zažívací problémy. Pokud se však přímo rozvine panický záchvat, pacient může mít: 

  • Strach o život či strach ze smrti
  • Silné bolesti

Společným jmenovatelem vždy je, že se jedná o intenzivní prožitek. Často mohou mít pacienti pocit, že např. dostali infarkt apod. Důvody jejich problému však nejsou fyziologické, ale čistě psychologické.

Léčba

Pokud se neřeší zmiňované stavy, nebo se neodhalí jejich příčina, pacienti často propadají například konzumaci alkoholu, která jejich problémy ještě prohlubuje. Pokud nejsou úzkostné problémy natolik specifické, jako je typické třeba pro různé fobie, typicky je to právě generalizovaná úzkostná porucha, se kterou se pacient potýká. Tyto úzkosti doslova provázejí celý jeho život, který do značné míry ovlivňují obavy, že se něco stane, že něco není v pořádku a podobně. Aby pacient neustále nežil v depresích, je nutné zahájit léčbu, která spočívá v kognitivně behaviorální psychoterapii, dechové terapii a případně je podpořena farmakoterapií.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *